Opět nebyl střelec: So Klášterec - So Helvíkovice 1:2 po PK

Po gólové přestřelce v Čermné (dokázali jsem si, že umíme dát gól) korunované „supervýkonem“ rozhodčího Šejny jsme hostili na našem hřišti poslední tým tabulky, družstvo Helvíkovic. Body z tohoto zápasu byly nutné, ale celý týden jsme řešili problém, kdo bude vlastně hrát. Nekoranec s Michaličkou zraněni, P. Fišer mimo Klášterec, totéž i Janeček, oba hráči „ocenění“  v Čermné červenou kartou dostali distanc (Lukáš Kalous na 1, Dan Šroler na 2 zápasy). Nakonec museli vypomoci zkušení borci. Moravec se po roce a dvou trénincích postavil do branky, tím mohl Rous do obrany, k dispozici byl i Mitvalský a pokus, co vydrží nohy, učinil Tomáš Bartoš. Dalším navrátilcem, jednak z hostování a jednak po červencovém těžkém úraze, byl Honzák, který nastoupil na poslední minuty zápasu. Janeček se stihl vrátit těsně před zápasem ze Žatce, a tak nakonec se mančaft podařilo sestavit, i když za cenu toho, že zkušení borci nemají trénink a tak do základu nastoupil 17letý Králík.
            Helvíkovice jsou tým sice poslední, ale nesmírně zkušený. Průměrný věk hráčů na soupisce tohoto utkání činil bezmála 39 let. Podle toho vypadal charakter hry. Naši měli míč častěji na svých kopačkách, hráli většinou na soupeřově polovině, vyhrávali běžecké souboje (hosté je většinou vzdávali maximálně po 10-12 metrech), měli více času, jenže cit pro míč, míčová technika, kombinace, obcházení protihráče, to byly zbraně na straně hostů, z nichž většina dříve hrála přinejmenším krajské soutěže. Navíc brankář Hruša a Schreiber u nás dva roky hráli, takže naše hráče znali velmi dobře a hlavně brankář se nenechal ničím překvapit.
Začali jsme velmi dobře. Sabota ve 2. minutě trefil boční síť, střelu Koukola v 6. min. vyrazil Hruša na roh, ve 13. min. z nadějného centru Saboty vypálil Fišer, ale Hruša byl na místě. V 15. minutě už jsme byli úspěšní, po přihrávce Šimka poslal Bednařík míč do brány – 1 : 0! Jenže po dvou minutách se do míče opřel hostující Kolman a bombou do šibenice srovnal na 1:1. A to byly poslední góly v zápase. Naši útočili se dostávali do vápna, stříleli, ale nic z toho. Šimka v 24. min. vychytal Hruša, tečovaná střela Míši Fišera olízla břevno v 30. min., tvrdou ránu Králíka opět chytil připravený Hruša. Ke konci poločasu hostům nedošly síly, ale naopak několikrát zahrozili, ovšem jejich střely většinou létaly mimo bránu anebo si s nimi Moravec poradil.
Druhý poločas vypadal stejně. Naši se celkem rychle dostávali k šancím, ale brankáře Helvíkovice nepřekvapili. Viděli jsme poměrně dobrý výkon Králíka, který ukázal tvrdou střelu a dobrý hlavičkářský výskok, pěkný výkon M. Fišera, který ale nestíhal být trojjediným hráčem - zároveň režisérem hry, křídlem i zakončovatelem. Viděli jsme chuť Mitvalského, když v půli poločasu konečně nastoupil na hřiště, solidního Honzu Bartoše jakožto bránícího záložníka. Jenže viděli jsme také festival zahozených šancí a dost často dlouhé váhání s finální přihrávkou. Hned na začátku poločasu střelu Koukola po přihrávce Fišera vyrazil brankář na roh, v 50. minutě se nepovedla dorážka vyražené střely Honzy Bartoše, brankáře nepřekonal ani Šimek v několika vyložených šancích, např. v 51., 75. a 80. minutě. To nakonec znamenalo, že ani poslední tým tabulky jsme po celozápasové územní převaze neporazili. Když ani Helvíkovice, které opět předvedly několik nebezpečných akcí v posledních minutách poločasu, gól nedaly, následoval penaltový rozstřel.
V penaltách jde o štěstí, jenže tentokrát byl favorit zřejmý: zkušenost hostujících stála proti domácímu brankáři rok bez tréninku. Po první sérií jsme sice vedli, jenže hned druhou střelu a pak ani poslední jsme neproměnili, naopak Helvíkovičtí už byli vždy úspěšní, při posledních střelách Moravec neměl šanci a ani nešel na zem.
Pouhý jeden bod doma je jasnou ztrátou a umístění v tabulce nepotřebuje komentáře. Další zápas sice hrajeme opět doma, jenže Lichkov je letos velmi silný. Posílen z FK OEZ Letohrad ještě neztratil ani bod a vede tabulku, přestože má odložen jeden zápas. Ale: fotbal nemá logiku, góly dávat umíme (viz Čermná), třeba se dočkáme překvapení!
Snad ještě poznámku k rozhodčímu. V minulých zápasech jsme viděli fůru karet, kterými si rozhodčí chtějí získat autoritu, kterou ztrácejí špatným vedením zápasu a množstvím svých chyb. Zejména pan Šejna, který neviděl dvě naše penalty, vyloučil dva hráče za řeči, které si jeden mumlal pro sebe a druhý se ohradil až po urážce od rozhodčího, když předtím nemohl nic říci už proto, že vůbec nebyl na hřišti, nebo udělil kartu kapitánovi za dotaz, si „vysloužil“ žádost výboru oddílu na okresní svaz, aby Jiřího Šejnu již na naše zápasy nedelegoval. Na venkovních hřištích nepíská spravedlivě a u nás bychom nebyli schopni zajistit jeho bezpečnost. Snad to svaz vezme v potaz. V tomto zápase Stolín naprosto bez problému nechal hru plynout bez kouskování, nepotřeboval žádnou kartu a přesto měl respekt a hra se obešla bez nevraživosti či negativních emocí. Nutno přiznat, že i hráči byli slušní a nesnažili se situaci rozhodčímu ani sobě navzájem ztěžovat.

Penalty:
Bednařík trefuje                                1:0       Štěpánek (74) – mimo             1:0
Kučírek: ránu Hruša odhadl                1:0       Novotný Jiří (74)– trefuje         1:1
Sabota v pohodě                               2:1       Procházka Petr (70) - trefuje    2:2
Bartoš Jan trefuje                              3:2       Kolman (80) – trefuje              3:3
Mitvalský: i jemu Hruša odhadl           3:3       Belobrad (66) – jasně              3:4