Divadlo

Zdravý nemocný – divadlo v sokolovně

phoca_thumb_l_DPP_0029Komedie Zdravý nemocný byla další hrou, kterou nastudoval a v premiéře v sobotu 22.1.2011 uvedl ochotnický soubor Ledříček. Jak se to letos vyvedlo?

Moliére napsal tuto hru jako svou poslední a zároveň v ní hrál hlavní roli. Premiéru měla 10.února.1673. a autor odehrál za velkých bolestí jen čtyři představení a poté 17.února.1673 zemřel. Hra je z doby, kdy věda začínala a bojovala s dva tisíce let starými předsudky. V době krále, který věřil ve svou zázračnou schopnost uzdravovat lidi pouhým přikládáním rukou, a který tvrdil: „Stát jsem já!“. V době, kdy se ještě za leccos upalovalo na hranici. I dnes se nám zdá být poněkud odvážné pouštět se do kritiky lékařského stavu. Prý  také nemocného Moliéra nikdo z doktorů nechtěl léčit. Samozřejmě hra řeší i sílu lásky, její souboj s mrzoutským bohatým hypochondrem. Ale co víc psát dál, ještě bude příležitost hru vidět.

V podání kláštereckých herců jde samozřejmě především o komediální pojetí hry. Úroveň našeho spolku rok od roku stoupá a souběžně s tím stoupají i návštěvy. Tentokrát 180 diváků (!)vážilo cestu do sokolovny a dobře udělalo. Co všechno viděli? Můžeme začít novou oponou. Na jevišti nové kulisy. „Invalidu“ D. Ficnera v roli lékaře na dobovém kolečkovém křesle (které však utrpělo při zacházení obsluhy značné šrámy). Po dlouhé době jsme slyšeli v samotné hře pěvecké číslo herců, konkrétně Honzy Štefka a Zuzky Brůnové. Výborné byly herecké výkony všech herců, ale dovolil bych si vyzdvihnout  stále se zlepšujícího Tomáše Mlynáře, Petru Brůnovou, Vaška Štefka, který při premiéře zaskakoval v jedné roli za výše zmíněného „invalidu“ a skvělého Luboše Černocha. Ten v této hře přenechal režii Václavu Štefkovi a mohl se věnovat jen své herecké roli, při které téměř neslezl z jeviště a předvedl, že hrát opravdu umí! Režisér vystavěl hru tak, že postupně gradovala a děkovačka probíhala za nevídaného skandovaného potlesku. Rovněž výstup doktora alternujícího V. Štefka s hypochondrem L. Černochem vyvolal v Klášterci vzácný potlesk na otevřené scéně! Těžkou práci měla i nápověda, když se díky nečekaným improvizacím občas ztrácela v textu. A mohli bychom ve chvále ještě pokračovat. Ale lepší bude přijít se podívat na reprízu. Je plánována tradičně na velikonoční sobotu, 23. dubna.

Pár fotografií z premiérového představení si můžete prohlédnout ve fotogalerii na těchto stránkách pod sekcí Divadlo nebo na přímo zde.

Protože do 23.4. je daleko, budeme mít možnost jít v Klášterci do divadla už v březnu. Konkrétně v sobotu 12.3., kdy vystoupí nový ochotnický spolek z Těchonína a připomene něco ze života a díla Járy da Cimrmana. Máme se prý na co těšit!