Klášterec nad Orlicí 34, Klášterec nad Orlicí, 561 82, IČO: 61234699, č.ú.: 123127888 / 0300

logo sokol

Nejbližší plánované akce

Žádné události

Lyžování, cyklo, běh

       Tradičně v nejdelší středu v roce, letos tedy 19. 6., se běžel T-mobil Olympijský běh. Jedním z 90 běhů po celé České republice byl běh v Klášterci. V 16:30 startoval první závod nejmladších žáků na 600 metrů, následoval běh starších žáků na 1.600 metrů a v 18:00 odstartovalo všech 90 závodů dospělých najednou povelem v Radiožurnálu. U nás si závodníci mohli vybrat trať 5 nebo 10 km, se startem u sokolovny, otočkou za bývalým dětským táborem V horách a cílem opět u sokolovny, 10 km. dvakrát.

       Z celkového počtu cca 80.000 závodníků v celé ČR jich u nás běželo 106, což na menší obec v pohraničí uprostřed pracovního týdne je pěkné číslo. Závodníkům (i pořadatelům) nejde jen o vítězství, ale také o naplnění olympijské myšlenky zúčastnit se, mít radost z pohybu, a tím i celý závod je naplněn pohodou a přátelskou atmosférou, stvrzenou např. i posezením u ohně po závodě.  

       Vlastní běhy byly zpravidla dramatické, jak děti tak dospělí se rvali o co nejlepší umístění a mnoho závěrečných finišů potěšilo oko sportovního fandy. To neplatilo u vítězů, ti zpravidla doběhli s velkým náskokem, ale napínavý bývá kolikrát i souboj nejen o druhé, ale třeba i o sedmé místo.

       Výsledky najdete v přílohách. Tabulky jsou dle délky tratě, v nich pak hledejte kategorie v jednotlivých sešitech. Různé formáty časů bohužel neumíme změnit, jde o tabulky naprogramované Olympijským výborem.

            Všem závodníkům děkujeme za účast a předvedené výkony a těšíme se na setkání opět v Klášterci na Běhu údolím Orlice 6. října 2024.

        V ideálním počasí, za bezvětří a teplotě kolem 15 stupňů, na suché, ale relativně měkké trati, se běžel už 35. ročník Běhu údolím Orlice. Půlkulaté jubileum ale nebylo důvodem ke vzpomínání. I když by bylo na co vzpomínat, třeba na první rok pod Iscarexem, na průtrž mračen s návalem lidí pod přístřeškem bez ohledu podmínku 2 metrů rozestupů, na motorkářský autobus s občerstvením, na počet startovních čísel menší než počet přihlášených a mnoho dalších vzpomínek a událostí. Ale pamětníci z řad závodníků i pořadatelů pořád nejvíc vzpomínají na tratě u pily. Sice už se tam 18 let neběhá, ale krásné tratě každý rok někdo připomene. Škoda, že už se nedají obnovit., nemluvě o žádném zázemí.

       Půlkulatý ročník jsme "oslavili" keramickými medailem namísto obvyklých kovových a rekordní účastí malých předškolních špuntů v závodě na 90 metrů. A samozřejmě krásnou sportovní podívanou na všechny ostatní kategorie. Zaujal mnohem větší počet dívek než kluků v žákovských kategotriích. Klášterečtí pořadatelé pak měli radost ze 3 vítězství a celkem 6 medailových umístění domácích závodníků, gratulujeme! V letošním ročníku bylo zajímavé i zpravidla jednoznačné vítězství nejrychlejších, snad v žádné kategorii nerozhodoval boj na cílové čáře. A opět zaujala vynikajícím časem Jana Matyášová, když jen 2 ženy mladší o víc jak 25 let ji dokázaly předběhnout. Podívejte se na výsledky a posuďte sami.

        Nejen za 35. ročník děkujeme závodníkům za účast, pořadatelům za nezištnou práci, sponzorům za podporu a Svazu lyžařů ČR a České obci sokolské za spolupráci.

 

 

Přílohy:
SouborPopisVelikost
Download this file (Běh údolím Orlice 2023 - výsledky.xls)Běh údolím Orlice 2023 - výsledky.xls 637 kB

Stejně jako v minulých letech i letos je první říjnová neděle vyhrazena Běhu údolím Orlice. Vše podstatné najdete v přiložených propozicích.

Pro jistotu upozorňuji, že v Žamberku i v Klášterci se rekonstruují solnice a směrem do Klášterce jsou objížďky. Dají se objet po souběžných komunikacích:  v Žamberku kolem pivnice Pivovar Žamberk Havlenovou ulicí k řece a uličkami přes uzký most na Husovo nábřeží a ulici Draha. V Klášterci - Zbudove jet přes rozkopanou křižovatku k bytovkám a pak vpravo do Klášterce. Nejlepší ale je jet ze Žamberka přes Pastviny, je to jen o 3 km delší. Ve směru od Letohradu, Králík, Kunvaldu není žádný problém.

Barvy tratí na přiložené mapce nejsou přesné, správné budou na mapě u startu.

Případné dotazy: nejlépe na telefonu 721 955 026.

Počasí bude optimální, a tak se těšíme se na hojnou účast.

Přílohy:
SouborPopisVelikost
Download this file (Běh údolím Orlice - rozpis.pdf)Běh údolím Orlice - rozpis.pdf 1659 kB
Download this file (prespolak_2023_plakat_A3.pdf)prespolak_2023_plakat_A3.pdf 1506 kB

Máme za sebou 34. Běh údolím Orlice. Vyšel nad očekávání dobře. Počasí mnohem lepší než předpověď, počet závodníků větší než očekávání, seriál Iscarex oproti loňským zprávám pokračuje, sportovní hodnota tradičně velmi dobrá. Jen tratě byly po deštích těžké, kluzká tráva, bahnité úseky, ani stavba kanalizace se tratím úplně nevyhnula. 

            Ale popořádku. Podle předpovědi mělo být vlhko a postupně začít pršet, ve skutečnosti pršelo večer a noc před závodem, během závodu bylo čím dál lépe, tepleji, bezvětří a na vyhlašování vítězů se dívalo i sluníčko. Zvěsti z jiných závodů mluvily o nižších počtech závodníků, hlavně proto, že žactvo se díky covidu přestalo věnovat sportu. To se nepotvrdilo, účast byla vyšší než v minulých dvou letech, celkem 220 závodníků. Tratě byly opravdu po deštích těžké, hlavně seběhy z kopců dolů byly nebezpečné, což vyústilo v diskusi, zda tratě pro nejstarší ročníky nezkrátit a opět přišly návrhy na návrat tratí na Horní konec. Ani po více než 15 letech se na tamní hezké tratě nezapomíná.

            Po loňské vynechávce se letos na naše tratě vrátili mladí závodníci z Fenixu Jeseník a sokolské Atletiky Žamberk. I mezi dospělými jsme viděli řadu známých tváří, kteří několik let dávali přednost půlmaratonu v Hradci. O to více těší, že se v této konkurenci neztratili naši borci ze Sokola Klášterec. Svěřenci trenéra Zdenka Kristejna vybojovali hned 4 medaile, Bára Krejsová a Adam Friml bronzové a Tadeáš Vašina s Jirkou Kristejnem zlaté. Gratulujeme!

            Zajímavé bylo, že vítězové ve většině kategorií doběhli se značným náskokem, ale o druhé místo byl zpravidla boj až do cílové rovinky. U žen se opět potvrdilo, že nezáleží na mládí ale na zkušenostech a nejrychlejší časy zaběhly vesměs závodnice nad 40 let. Vítězkou se stala Kateřina Pirklová, která údajně začala běhat až v 39 letech! V mužích byli naopak nejrychlejší ti nejmladší, celkovým vítězem se stal Filip Záveský z Iscarex Č. Třebová, účastník mistrovství ČR a dříve i Mistrovství Evropy a světa v bězích do vrchu. Na podrobné výsledky se podívejte v příloze.

            A ještě ztráty a nálezy: v areálu závodu zůstaly čelenky, bunda apod. Majitelé, hlaste se na tel. 721 955 026.

            Díky všem závodníkům za účast, pořadatelům za odvednou práci a první říjnovou neděli 2023 na shledanou. 

Přílohy:
SouborPopisVelikost
Download this file (Výsledovka Běh údolím Orlice 2022.xls)Výsledovka závodu 665 kB

Opět po roce si Vás jménem T. J. Sokol Klášterec n. Orlicí dovoluji pozvat do Klášterce na 34. ročník Běhu údolím Orlice. Bude konat jako obvykle první neděli v říjnu, tj. 2.10.2022. Podrobný rozpis je v příloze.
Poběží se na loňských tratích, kategorie jsou jako vždy vypsány od dvouletých "pidilidí" až po veterány bez udání věku.
Pro letošek jsme vypsali i kategorii „Muži E“. Věříme, že na startu uvítáme více nejzkušenějších veteránů.  
Pro všechny žákovské kategorie nebude chybět slosování startovních čísel. Pro nejrychlejší muže a ženy bude kromě malé prémie připravena upomínková cena.  
Samozřejmostí je bohaté občerstvení, od uzené krkovice a klobásy z udírny přes točené pivo nebo kofolu až třeba po něco sladkého. 
Prosím o vylepení rozpisů ve Vašich vývěskách, na webech, facebookových účtech apod. a přeposlání Vašim známým. Díky.
Kontakt: Jindra Kalous, tel. 721 955 026.
Přílohy:
SouborPopisVelikost
Download this file (Běh Údolím Orlice 2022 - rozpis.pdf)Propozice \"Běh údolím Orlice\" 882 kB

            Do původního termínu nejbližší středy k prvnímu letnímu dni se letos vrací T-mobil Olympijský běh. Už tedy 22. 6. 2022 se přijďte postavit na startovní čáru.

            Všechny závody konající se kromě Klášterce také na dalších více než osmdesáti místech po celém Česku budou mít jeden společný cíl – jako jeden tým odstartovat najednou v 18. hodin, a to přímo z éteru Českého rozhlasu - Radiožurnálu. V rámci T-Mobile Olympijského běhu účastníci neběží pouze pro sebe, část ze startovného jde na podporu charitativní činnosti České olympijské nadace, jež umožňuje sportovat dětem ze sociálně znevýhodněných rodin.

             Registrace do všech závodů již proběhly na www.olympijskybeh.cz.

             A jak to bude v Klášterci? Běží se od sokolovny do tábora a zpět, můžete si zvolit 5 nebo 10 km. Start, jak výše uvedeno, v 18.00. Program začíná ale už v 16.00 žákovskými závody na kratší tratě. Zváni jste všichni, bez ohledu na výkonnost. Pokud jste nestihli oficiální registraci, nevadí, přijďte si zazávodit i tak. Jen nebudete v oficiální výsledkové listině, pokud ale vyhrajete, s prázdnou domů nepojedete.

            Jak je u nás již tradicí, dojmy ze závodu si startující sděluji u opékání párku a sklenice piva či jiného nápoje.  

Závod Běh údolím Orlice dospěl do Kristových let. Ano, již 33 ročníků máme za sebou. Ten letošní byl, stejně jako loni, poznamenán covidem-19, když závodu se mohli účastnit pouze závodníci testovaní nebo očkovaní anebo ti, kteří to nedávno prodělali. A také "konkurence" závodů přeložených z jara na podzimní víkendy nám zřejmě ubrala z obvyklého počtu závodníků v žákovských kategoriích. A možná také nachlazení a podobné neduhy, které mimo jiné v posledních dnech před závodem silně promluvili do řad pořadatelů.

Pro závodníky přinesl letošek opět novinku, tedy spíše několik novinek. Rozšířená nabídka občerstvení, a to nejen pro nejmladší kategorie, ale pro všechny. Kelímek vody po zahájení druhého resp. třetího kola dospělých. Upomínkové skleněné plakety pro nejrychlejší muže a ženy. Nové diplomy z dílny designerky Ivety Obermajerové.

A vlastní závody? Jak to bývá, v některých kategoriích bylo záhy jasno a vítězové proběhli cílem s velkým náskokem, v jiných se bojovalo do posledního metru. Mě osobně nejvíc zaujalo např. ztracené vítězství Eriky Hanušové těsně před cílem v závodě minižáčků, vynikající výkon Lukáše Kristejna v kategorií mužů a stejně tak výborné ženské výkony Michaely Stránské a nestárnoucích závodnic Anny Krátké a zejména Jany Matyášové, která nedávno obsadila 2. místo na mistrovství světa veteránů a u nás předvedla, že i z kategorie "ženy D" lze porazit mimo dvou výjimek všechny ženy třebas i o 30 let mladší. Klášterecké fandy pak potěšily 4 místa na stupních vítězů, z toho 2 nejvyšší, domácích závodníků.  

Díky všem závodníkům a trenérům za účast a těšíme se na hojnou účast v příštím roce.

Přílohy:
SouborPopisVelikost
Download this file (Výsledková listina Běh údolím Orlice 2021.xls)Výsledková listina Běh údolím Orlice 2021.xls 237 kB

Přespolní Běh údolím Orlice už je za dveřmi. Počasí nám meteorlogové slibují víc než pěkné, tratě se právě připravují. Pro závodníky bude připraveno nejen občerstvení sladké, ale v poledním čase přijde vhod i nabídka z udírny. Pro nejrychlejší muže a ženy bude připravena nejen malá věcná cena a prémie, ale poprvé také skleněná plaketa na památku. 

Časový pořádek bude tradiční, tj.: 8.30 Zahájení prezence všech kategorií9.30 Ukončení prezence žactva10.00 Start první žákovské kategorie, každá další po 5 minutách10.30 Ukončení prezence dospělí + dorost
10.45. Ukončení prezence minižáčků 2 - 5 let
11.15. Start všech kategorií dospělých
11.25  Start vloženého závodů minižáčků a minižákyň
12.05  Slosování (tombola) žákovských startovních čísel
12.20. Vyhlášení výsledků
Podrobný rozpis závodu najdete o dva články níže. Těšíme se v neděli 3. října dopoledne na shledanou.

 

Tradičně na první neděli v říjnu se připravuje další ročník přespolního Běhu údolím Orlice. Všechny potřebné informace najdete v přiloženém rozpisu. Tratě zůstávají stejné, vypsané kategorie rovněž, jen Kláštereckou půlmíii letos vynecháváme. Zato po roční přestávce se bude opět konat tombola, která je lákadlem hlavně pro děti. Proto ji letos uspořádáme dřív, už během závodu dospělých. Ženy a muži tedy budou muset tombolu oželet, ale zase budou mít víc času na občerstvení po závodě. A protože závod slaví letos Kristova léta, bude to jedna novinka: nejrychlejší závodnice a závodníci na 6 resp. 9 km trati obdrží kromě malé finanční odměny cenu v podobě upomínkových plaket.   

Počasí bude letos určitě lepší než loni, takže nic nebrání, abyste si 3. října přišli zazávodit. Jak je zvykem, pořadatele potěší jak účast běžeckých es tak účast všech příležitostných běžců, kteří si to chtějí jen tak zkusit.

Jen připomínáme, že v souvislosti s nemocí covid-19 pořád platí povinnost závodníků, doprovodu a dalších účastníků závodu být schopen prokázat negativní testování nebo očkování nebo prodělání nemoci v posledních 180 dnech. 

V případě dotazů, požadavků apod. volejte tel. 721 955 026 - Jindra Kalous

 

Přílohy:
SouborPopisVelikost
Download this file (Běh Údolím Orlice 2021 - rozpis.doc)Běh Údolím Orlice 2021 - rozpis.doc 556 kB

olympijsky_behMrzne až to praští, přesto už je potřeba myslet na červen. T-mobil Olympisjký běh by se měl opět konat v tradičním červnovém termínu, letos 23. 6. 2021. Jedním z míst, kde se závod pořádaný Českým olympijským výborem ve spolupráci s místními pořadateli (u nás s T. J. Sokol) poběží, je Klášterec nad Orlicí. Jako v minulých letech počítáme s během na 5 a 10 km, i letos budou běhy pro žákovské kategorie, i letos povede trať tradičně údolím Orlice od sokolovny k dětskému táboru V horách a zpět.

Lyžařský oddíl zprovoznil cca 800 metrů tratí podél hřiště a motoskijöringového závodiště. Přijďte se svézt. Můžete kdykoliv, při svitu měsíce třeba i večer.

Při tréninku ale myslete na to, že po vás přijdou další. Proto stopy neničtě, ale snažte se je udržet v co nejlepším stavu. Díky.

Poděkování za vyjetí a údržbu stop patří zejména Milanu Faltusovi a ruskému stroji Buran.

Již po 32. se sešli běžci na Běhu údolím Orlice. Letos neměli na růžích ustláno. Stál proti nim koronavir a opatření proti němu (platná i neplatná, ale rozšířená mezi lidmi) a pořadatelé do poslední chvíle zvažovali, zda závod vůbec pořádat. Nakonec je trenéři „ukecali“ s tím, že může jít o jeden z posledních letošních závodů před úplným zákazem. Nachystali tedy dost prostoru, aby bylo možné dodržovat 2 metry rozestupy, zrušili tombolu, při které bývají hlavně děti namačkány hlava na hlavě, všude samá desinfekce. Ale závodu nepřálo ani počasí. Noční déšť rozmáčel trať, vichr skácel jeden stromek přímo na trať a prudká přeháňka s bouřkou donutila pořadatele odložit start poloviny kategorií a hlavního závodu. Ovšem mladší žáci a starší žákyně schytali tu nadílku přímo na trati. I přes tyto překážky a strach ze šíření koronaviru některých rodičů, se na start postavilo celkem na 214 závodníků!!! Tedy jen o 28 méně než loni. Pořadatelé s takovou účastí snad ani nepočítali. O to víc je potěšila.
Trať letos byla opravdu těžká. Hodně větrné počasí, s občasným .....
Přílohy:
SouborPopisVelikost
Download this file (1715_Výsledková listina Běh údolím Orlice 2020.xls)Výsledková listina Běh údolím Orlice 2020 191 kB

Následující