logo sokol

Nejbližší plánované akce

Běh údolím Orlice

IMG_3132Minulou neděli proběhla v Klášterci dopoledne časovka cyklistů a kolečkových lyžařů a odpoledne soutěžní utkání ve fotbale. Rovněž tuto neděli jsme měli sport po celý den. Již od brzkého rána byl v provozu sportovní areál u školy a poslední návštěvníci odcházeli domů až pozdě večer. Nejdříve se začali scházet běžci k 27. ročníku Běhu údolím Orlice. A že ze jich sešlo – 318 !!! Hned po skončení běžeckých závodu nastoupili na hřiště za dohledu asi 100 diváků místní borci k prestižnímu fotbalovému utkání svobodní x ženatí. Sportu v Klášterci tedy máme dost (fotografie z obou sportovních klání najdete v galerii).

Loňský rekord v počtu účastníků Běhu údolím Orlice byl letos překonán,.....

a to hned o 25 sportovců! Do oficiálního závodu se přihlásilo 288 závodníků, cílem proběhlo 284. Dalšími 30 „závodníky“ byli děti mezi 2-5 lety, které si na trati mezi fotbalovými brankami zkusily zpravidla svůj první závod. Pro perníkovou medaili si doběhli všichni „ pidilidi“, bez ohledu na pořadí. Kromě závodníků dorazilo k tratím i dost členů doprovodu a diváků, takže sportovní areálek byl zaplněn a místo k parkování v Klášterci nezbylo.

Tak jako každý rok přichystali pořadatelé nějaké novinky. Zvláště dospělí závodníci se neodolali vůni uzené krkovice a klobás z udírny. Nejzkušenější ženy si loni přály vypsání kategorie D a přání bylo vyslyšeno.

Ale samozřejmě nejdůležitější bylo klání na tratích. A tady se bylo hodně na co dívat. U žactva zaujali nejen souboje o první místa, ale třeba i o 5. místo se bojovalo ze všech sil až za cílovou čáru. Přitom na trati skoro v každé dětské kategorií běželo přes 20 závodníků. Už u sedmiletých předžáků o 1. místě rozhodly jen 0,4 sekundy. U nejmladších žákyň potěšila místní fandy 5. místem domácí Katka Vybíralová, u mladších žáků pak si za povzbuzování diváků s velkým náskokem doběhl pro 1. místo Zdenda Kalous. Jenže místo aby se na stupních vítězů seznámil s dosud vedoucím závodníkem celoročního běžeckého seriálu Iscarex cup Gregorem, odjel hned na hasičské závody u Hlinska. Starší žáci už většinou mají nějaké závody za sebou, a ti, co běhat umějí, se často stahují do Letohradu. Výsledková listina pak vypadá skoro jako přebor města Letohrad, ikdyž kluci pocházejí z obcí z třetiny okresu. Vítěz Matěj Költö u nás vyhrál i loni, ovšem o kategorií níž, a dokázal tak svůj talent. Z polské Bystřice Kladské tentokrát přijelo podstatně více závodníků a získali 2. místo v mladších dorostencích, v mužích zůstali těsně pod stupni vítězů. U žen jsme měli na tratích hvězdy českého krosového běhání Janu Matyášovou z D. Dobrouče a Annu Krátkou z SKP Hvězda Pardubic. Obě závodnice bez ohledu na věkovou kategorií předvedli nejlepší ženské časy, sekundovaly jim jen o 15 mladší Dušková z Iscarex Č. Třebová a o cca 25 let mladší Kožnarová z Mladkova. U mužů naopak vyhrálo mládí. Po krásném souboji porazil loňský vítěz našeho běhu F. Záveský předloňského vítěze R. Hübla, když oba utekli svým soupeřům o „parník“. Uznání však zasloužili i nejstarší borci na trati, jmenovitě Jindra Bielčík a Ota Sadílek, kteří jezdí do Klášterce závodit snad déle než pamatuje většina pořadatelů.

Výborná atmosféra, skvělé sportovní výkony a rekordní počet závodníků zavazují pořadatele ze Sokola Klášterec n. Orl. připravit i v dalším roce podobně pěkný podnik a vylepšit ho opět nějakými novinkami. Třeba cílovou webkamerou. Padl i nápad na obrácení trati. Takže za rok na shledanou!

Fotografie ze závodu můžete najít např. zde nebo ve fotogalerií v záložce vlevo.