Bažantova loutkářská družina (meotarové divadlo)
22 čvn 2024 17:00
Noc sokoloven - koncert Bombarďák

Nejtěžší ročník Běhu údolím Orlice

Již po 32. se sešli běžci na Běhu údolím Orlice. Letos neměli na růžích ustláno. Stál proti nim koronavir a opatření proti němu (platná i neplatná, ale rozšířená mezi lidmi) a pořadatelé do poslední chvíle zvažovali, zda závod vůbec pořádat. Nakonec je trenéři „ukecali“ s tím, že může jít o jeden z posledních letošních závodů před úplným zákazem. Nachystali tedy dost prostoru, aby bylo možné dodržovat 2 metry rozestupy, zrušili tombolu, při které bývají hlavně děti namačkány hlava na hlavě, všude samá desinfekce. Ale závodu nepřálo ani počasí. Noční déšť rozmáčel trať, vichr skácel jeden stromek přímo na trať a prudká přeháňka s bouřkou donutila pořadatele odložit start poloviny kategorií a hlavního závodu. Ovšem mladší žáci a starší žákyně schytali tu nadílku přímo na trati. I přes tyto překážky a strach ze šíření koronaviru některých rodičů, se na start postavilo celkem na 214 závodníků!!! Tedy jen o 28 méně než loni. Pořadatelé s takovou účastí snad ani nepočítali. O to víc je potěšila.
Trať letos byla opravdu těžká. Hodně větrné počasí, s občasným .....
mírným deštíkem, ale poměrně vysokou teplotou, ztěžovalo volbu vhodného oblečení. Travnatá podmáčená kluzká trať se postupně měnila v trať bahnitou, na které o uklouznutí a pády nebyla nouze. A do toho v půlce závodů liják hraničí s průtrží mračen, jaký za 32 let na závodech nepamatujeme. Časy logicky byly pomalejší než v minulých letech, ale velké uznání patří všem, kteří doběhli a někdy ještě dokázali strhujícím způsobem finišovat, byť třebas jen o 5. místo.
V soubojích Fenix ski teamu Jeseník a Spartaku Letohrad se neztratili ani naši závodníci. Dobře začala už Ela Budinová 5. místem v předžákyních, předžák Tadeáš Vašina potvrdil svůj velký talent vítězstvím a Franta Faltus v této kategorií skončil čtvrtý. O kategorií výše si Elena Moravcová doběhla pro bronzovou medaili, stříbrnou pak získal Matěj Vašina. Mezi 10 a 11 letými kluky s velkým náskokem zvítězil Jirka Kristejn. v o dva roky starších holkách ještě vybojovala pro Sokol Klášterec 5. místo Simona Zezulková. Ve starších kategoriích pak zástupce zatím nemáme, až v mužích se neztratil Zdeněk Kristejn, když v mužích nad 40 let doběhl osmý. Ve vloženém náborovém závodě pro nejmenší 2 – 5 leté děti byl nejrychlejší Martin Sabota a 3. místo obsadila Šarlota Kristejnová. Dále ve výsledkové listině můžeme objevit např. 2. místo, které pod dohledem biatlonového tatínka vybojovala Viktorka Šlezingerová, poměrně velké rozestupy mezi medailisty ve většině kategorií, absenci kdysi početné skupiny běžců ze Žamberka, opět vynikající čas Jany Matyášové (ženy D!), vítězství Josefa Nováka závodícího za klub z Liptovského Mikuláše. Zaujala i účast minižáčků v závodu na 90 metrů, kterých ve špatném počasí přivedli rodiče na start 22, a samozřejmě mnoho dalšího.
I přes složité podmínky, nutnou improvizaci v programu atd. se podařilo uskutečnit pěkný závod, na který se nakonec při vyhlašování vítězů podívalo i sluníčko. Tradice tak může bez přerušení pokračovat.