Bažantova loutkářská družina (meotarové divadlo)
22 čvn 2024 17:00
Noc sokoloven - koncert Bombarďák

Přespolák - Běh údolím Orlice

V neděli 2.10.2011 se za krásného a teplého podzimního počasí jalo 195 lidí poměřit své síly v přespolním Běhu údolím Orlice. Závodili v 19 kategoriích na tratích od 95 do 9.500 metrů. Již 23. ročník běhu byl opět zařazen do celoročního seriálu běhů Iscarex cup.

Jak je již v posledních letech tradicí, nejpočetněji bývají obsazené kategorie dospělých, a tak na startu hlavního závodu mužů na 9,5 km a žen na 4,7 km stálo dohromady 83 borců. Mezi nimi jedna z nejlepších českých běžkyň Táňa Metelková z SK Tyniště, česká reprezentantka v běhu na lyžích a účastnice světového poháru Klára Moravcová (Vencl team ÜO), rovněž výborná Anna Krátká z TJ Svitavy, loňský vítěz Lukáš Razým (Vencl team ÚO) , půlmaratonec Michal Kunst z SK Nové Město n. Met., borci ze silného Vencl teamu Üstí nad Orlicí a Iscarexu Č. Třebová a další od Kálík přes Svitavy až po Rtyni v Podkrkonoší.            Nejpočetnější kategirí však letos byla kategorie nejmenších dětí – minilidí - ve věku 2-5 let. Bez rozlišení pohlaví běželo na trati přes fotbalové hřiště často svůj první závod v životě 21 závodníků a spolu s nimi nejméně dvakrát tolik maminek, tatínků a dalšího doprovodu.

A výsledky? V absolutním pořadí žen s náskokem tradičně zvítězila T. Metelková před K. Moravcovou a A. Krátkou. Závod mužů byl mnohem dramatičtější, pořadí se střídalo na kopci nad Kláštercem, na otočce do druhého kola i jinde, ale v cíli byl nejdříve R. Hübl o 4 sekundy před M. Kunstem, až třetí byl L. Razým. V kategoriích „zkušenějších“ mužů s náskokem zvítězil Josef Siegel z AC Choceň. Ve většině žákovských kategorií se bojovalo o medaile až do cílové rovinky. Zaujal také výkon předžákyň, které byly rychlejší než předžáci. Tradičně velmi dramatický byl souboj kategorie „minilidí“. Početné skupiny diváků se měly na co dívat a závodu vytvořily pěknou sportovní atmosféru.

Jediným kazem na kráse byl tak jen „výkon“ jistého traktoristy, který se zrovna v době závodu pohyboval po trati. Místo aby pár minut počkal, až závodníci přeběhnou, řádně jim rozvířil prach na cestě a pro jistotu jim pak ještě zahradil cestu a něco jim od plic vykládal. I tak lze „podpořit“ snahu několika desítek pořadatelů o pěkný závod, který dělá jméno celému Klášterci v širokém okolí.

Několik stovek fotografií z jinak zdařilého závodu najdete na stránkách www.sport.iscarex.cz/fotogalerie nebo www.sokolklasterec.cz v sekci Fotogalerie – Běh.