logo sokol

Nejbližší plánované akce

11 kvě 2024 18:00
Bažantova loutkářská družina (meotarové divadlo)
22 čvn 2024 17:00
Noc sokoloven - koncert Bombarďák

Vytápění sokolovny nově

Koncem (již) loňského roku jsme zase trochu vylepšili naši sokolovnu. Běžný návštěvník si možná nevšiml, pozorný však zaregistroval, že v sokolovně je tepleji a z komína nejde černý čmoud.

Je to díky tomu, že v kotelně byl na konci listopadu nainstalován nový kotel s moderní elektronickou regulací. Dále byly v předsálí nahrazeny 4 staré žebrové radiátory za nové ploché, výkonnější. To umožní vytápění na vyšší teplotu, což by měli uvítat především ženy, nejmladší děti a školáci při cvičeních a návštěvníci kulturních pořadů, schůzí apod. Příjemnější prostředí je i v předsálí a šatně. Dále nebudeme zamořovat okolí občasným těžkým hnědočerným kouřem, což uvítají zejména sousedé. Díky vyšší účinnosti bychom snad mohli i něco uspořit na nákladech na uhlí, ale protože prvořadým cílem je zlepšení prostředí, tak úspory nebudou vysoké. Zbavili jsme se také rizika havárie topné soustavy při výpadku elektřiny. A navíc - po demontáži starého kotle bylo zjištěno, že náhrada byla provedena za příslovečných 5 minut 12! Technický stav starého kotle byl totiž takový, že by klidně mohl přestat sloužit už během letošní zimy.

Prvními zatěžkávacími zkouškami byly divadelní představení pro děti 25.12. a Štěpánská zábava. Při divadle byla v sále teplota 21 st. C a  na začátku zábavy skoro 20 st., přestože venku se mráz dostal na víc než 10 st. pod nulou.

Na právnické osoby se nevztahují dotace z programu „Zelená úsporám“, naopak během letní přípravy akce došlo ke zdražení kotle o 48 tis. Kč. Oproti původním plánům se tedy musely některé další vylepšení vypustit, zhotovitel Mirek Krejsa se také vzdal části svého výdělku, přesto celá akce vyšla přesně na čtvrt milionů Kč! Necelých 150 tis. bylo získáno prostřednictvím MAS Orlicko Žamberk ze Státního zemědělského a intervenčního fondu v rámci Programu rozvoje venkova. Zbývajících 100 tis. uhradil ze svých zdrojů Sokol, bez dalších dotací.

V současné době běží zkušební provoz. Během ní se obsluha musí naučit ovládání, musíme zjistit, jak je nutné dál celou soustavu rozšiřovat atd.

Na závěr chci jménem Sokola poděkovat zhotoviteli Miroslavu Krejsovi a jeho spolupracovníkům, brigádníkům Frantovi Faltusovi a Tomáši Honzákovi za práci při celé akci a pracovnicím MAS Orlicko v Žamberku a SZIFu Praha za poskytnutí dotace. Dovolil bych si dodat, že získání dotace není jednoduché, celá agenda před podáním žádosti zabrala asi 4 dny práce, a to šlo "jen" o 150 tis. Navíc to není vše, další dny zabere žádost o proplacení a následné kontroly. Věřme proto, že tato práce není zbytečná a modernizované vytápění skutečně přinese lepší prostředí v naší sokolovně.