Klášterec nad Orlicí 34, Klášterec nad Orlicí, 561 82, IČO: 61234699

logo sokol

Nejbližší plánované akce

Žádné události

Florbalová liga převlékla kabát. Klášterec má první vítězství, ale i prohru!

Dlouhou dobu byla florbalová liga v podhůří Orlických hor v ohrožení. Pořadatelé původní OAFL (Orlická amatérská florbalová liga) se rozhodli, že v sezóně 2018/2019 ligu organizovat nebudou. A to hned z několika důvodů. Časových, rodinných i finančních. Nakonec se několika nadšencům podařilo navázat na dlouholetou tradici a v neděli 18. listopadu 2018 se v Dolní Dobrouči odehrálo první kolo Florbalové ligy Orlických hor.

Koncept ligy se od předchozích let mírně změnil. Hlavní změny jsou tři:

  • Utkání se hrají 2 x 15 minut
  • Počet účastníků ligy byl omezen na šest družstev = každý tým odehraje pouze deset zápasů
  • Vítězství je oceněno pouze dvěma body

Sokol Klášterec nad Orlicí x Blackburn Rybná nad Zdobnicí – 2:1

Přestože Sokol neodehrál žádná přípravná utkání, do prvního ostrého zápasu vstoupil skvěle. Soupeře stíhal, ba dokonce v mnoha ohledech přehrával. A hráči z Klášterce nad Orlicí se mohli brzo radovat. Do vedení se dostali díky střele Lukáše Honzáka, který se postupně stává tahounem týmu. Bohužel utkání nebylo bez chyb. Nervozita a nerozehranost byla na hráčích od řeky Orlice patrná. Míčky občas neposedně přeskakovaly hokejky a v některých případech dokonce i mantinely. Obrovskou hrubku udělal ještě v prvním poločase, jinak spolehlivě hrající, Filip Brůna, který se snažil konstruktivně rozehrát, ale jeho nahrávku zachytil soupeř. Hráč Rybné to měl velice jednoduché. Míček na hokejce několik metrů před soupeřovou brankou a obránci na míle daleko. Martin Janeček se sice snažil tým Klášterce podržet, bohužel v přímé konfrontaci s útočníkem neuspěl a musel lovit míček z branky. V druhém poločase dal gól na 2:1 Pavel Kalášek, který v dresu Klášterce nad Orlicí odehrál svůj první soutěžní zápas. Branka se navíc ukázala jako vítězná. Florbalisté Klášterce v závěru nedopustili žádné drama. Minutu a půl před koncem sice hráli oslabení a soupeř se rozhodl pro hru bez brankáře, takže měl převahu dvou hráčů v poli, ale hráči Rybné se téměř nedostali k balonku. Ondřej Kolda mohl navíc přidat rozhodující gól do prázdné branky, ale nejdříve si nevšiml, že se soupeř rozhodl pro power play, a následně po kombinaci s Lukášem Honzákem trefil pouze tyčku. Nakonec to Sokoly nemuselo mrzet, protože hrou na soupeřově polovině získali dostatek času. Jakmile se florbalisté Rybné dostali k míčku, rozhodčí zapískal konec.

Sokol Klášterec nad Orlicí x FBC Králíky – 0:9

Po prvním zápase měli Sokolové dlouhou, přibližně dvouhodinovou, pauzu. Možná i to zapůsobilo na herní projev, který byl ve druhém utkání o poznání horší. Úvodní polovinu florbalisté Klášterce ještě stíhali a v několika případech i ohrozili soupeřovu branku, přesto byla zřetelná dominance týmu z Králík. Lepší pohyb, výborný přechod do útoku a přesná střela. Do přestávky vedli kluci z Králík 3:0. Postupně tlak Králík sílil a v posledních minutách to byl doslova kolotoč. Dostávali se do přečíslení a Martin Janeček nestíhal lovit míčky ze své branky. Hra Klášterce se rozpadla, a nakonec mohli být florbalisté (a florbalistka) rádi, že nedostali onu pověstnou desítku.  

Sestava: Martin Janeček (G), Martin Skalický, Daniel Brůna, Filip Brůna, Ondřej Kolda, Lukáš Honzák, Tomáš Vlk, Zdeněk Kalous, Honza Králík, Gabriela Obermajerová, Pavel Kalášek

Komentář trenéra na závěr

Klášterecký florbal má specifikum, které se jen tak nevidí. Mohl bych se vymlouvat, že sleduji zahraniční trendy, zejména pak v NHL, a dávám prostor mladým hráčům. Bohužel, není to tak. Ve svých 26 letech jsem byl, při absenci Martina Bílka (seniora), nejstarším hráčem týmu. Věkový průměr zvyšuje ještě zkušený harcovník, a tak trochu florbalový důchodce, Tomáš Vlk, kterému už je také lehce přes dvacet let.

Nebylo by na tom nic špatného, kdyby v oddíle bylo více lidí, kteří vlastní auto a řidičské oprávnění. Takhle se může stát, že pokud někdo z „penzistů“ bude mít pracovní (nebo jiné) povinnost, budeme muset jet na zápas hromadnou dopravou, vzít si Uber, nebo poprosit rodinné příslušníky, aby vzali zodpovědnost do svých rukou a zavezli florbalisty „A“ týmu na zápasy do Dobrouče, Dolních Libchav nebo Jablonného nad Orlicí. Právě v těchto lokalitách letos bude Sokol Klášterec nad Orlicí měřit síly s nejrůznějšími soupeři. Snad. Pokud vše dobře dopadne.

Ale je třeba zmínit i druhou stranu mince. Mladé hráče florbal (snad) baví, snaží se a nevede se jim vůbec špatně. V konfrontacích s často mnohem staršími a „mohutnějšími“ protihráči dokazují, že před sebou mají slibnou budoucnost. Minimálně tu florbalovou.

A nesmím zapomenout ani na jeden důležitý fakt. Do týmu se nedávno odhodlala přidat i jedna slečna. Herně se zlepšuje. Už s námi byla i na lize. A zatím před námi neutekla, takže asi ani moc nekoušeme. Kdyby se někdo chtěl přidat do týmu, má dveře otevřené.