logo sokol

Nejbližší plánované akce

Přespolní běh 2012

Tradičně první neděli v říjnu se konal 24. ročník přespolního Běhu údolím Orlice. Počasí na rozdíl od minulých ročníků tentokrát nestálo za nic (slušně řečeno), od časného rána až do odpoledne vytrvale pršelo a teplota se pohybovala kolem 8 stupňů. Přesto se na start  postupně postavilo 149 závodníků ve 20 kategoriích. To je číslo, které je sice menší než v minulých 5 letech, ale vzhledem k počasí daleko překonalo očekávání pořadatelů. Díky všem závodníkům, že našli odvahu se s počasím i mokrou tratí porvat.

Závod měl letos dvě novinky a jednu dernieru. Pro ženy přibyla kategorie „zkušených závodnic“ nad 45 let a pro všechny závodníky byla uspořádána tombola. Naposledy se závodilo na trati 4,7 km. Tento okruh bude od příštího roku skoro celý asfaltový, a náš běh má přívlastek „přespolní“, nikoliv „silniční“. Počínaje příštím rokem budeme tedy sledovat nové traťové rekordy na trati 2x (ženy, muži D) resp. 3x 3,2 km (muži).

Závod je součástí seriálu běhů Iscarex cup 2012 a podle účasti a výsledků závodníků v tomto poháru vypadala ve většině kategorií i výsledková listina v Klášterci. Překvapení se konalo v kategorií žen, kde průběžně vedoucí závodnici Annu Krátkou  z SKP Hvězda Pardubice porazila Michaela Mertová z Atletiky Albrechtice, obě ve vynikajícím čase pod 20 minut, následované Hanou Vackovou z SK Hronov. V mužích s velkým náskokem obhájil loňské vítězství Radek Hübl z Vencl team Ústí n. Orl. časem 32:02, který mimochodem zvítězil i v sobotu na přespoláku v Líšnici. Na mokré trati byl jeho čas jen o 30 sekund horší než loni. V Klášterci i v Líšnici doběhl na druhém místě Jiří Miřejovský, rovněž z Vencl team Ústí n. O. Stejný výsledek jako v Líšnici měla i kategorie můžů nad 40 let, kde zvítězil Jaromír Krejčí ze Ski klubu Pastviny těsně následován Františkem Fajfrem z 3D FITNESS race team Žamberk. A do třetice dvakrát o víkendu vyhrál i Petr Orlich z Fort SMC Ústí n. Orlicí.

V mládežnických kategoriích zaujalo, že stejně jako loni i letos byly předžákyně na startu početnější a v cíli rychlejší než předžáci.Dramatický byl závod nemladších žáků, kterých se na start postavilo 22 a po 800 metrech byl v cíli mezi prvními třemi rozdíl pouhých 2,5 sekundy. Ještě vyrovnanější byl boj mezi prvními třemi mladšími dorostenci, kde vítěz Grzegorz Szkwarek z ULKS Bystrica Klodzka byl jen o 2 sekundy rychlejší druhý Kačerovský (Atl. Albrechtice) a třetí Jilek rovněž z ULKS.

Několik stovek fotografií ze závodu najdete na stránkách http://iscarex.cz/fotogalerie/1021 nebo www.sokolklasterec.cz v sekci Fotogalerie – Běh.

Díky všem závodníkům a jejich (rodičovskému) doprovodu za účast a výdrž v daném počasí a všem pořadatelům za práci se závodem spojenou. A můžeme se těšit na příští, jubilejní 25. ročník.