Bažantova loutkářská družina (meotarové divadlo)
22 čvn 2024 17:00
Noc sokoloven - koncert Bombarďák

Přespolní Běh údolím Orlice 2014

V obvyklý den, první říjnovou neděli, se již po dvacátéšesté běžel přespolní „Běh údolím Orlice“. Ze skromných začátků, kdy na louce za tehdejší pilou na Horním Klášterci startovalo 12 věkových kategorií a kde chybělo jakékoliv zázemí, se závod postupně rozrůstal. Před deseti lety se přestěhoval do nového sportovního areálku uprostřed obce a od té doby snad každý rok přinese něco nového. V posledních letech to byly např. nové tratě, losování tomboly, rozšiřuje se počet kategorií na současných 20, maminky vymysleli vložený závod „pidilidí“ o perníkovou medaili, atd., atd. Letos mohli účastníci využít nová sociální zařízení a snad se líbila i nová startovní čísla pořízená společně se sousedy ze Sokola Kunvald.
Možná právě to všechno, a také samozřejmě rostoucí popularita .....
přespoláků obecně, je důvodem postupného zvyšování počtu závodníků. Před 3 roky jsme byli překvapeni, když na přespolní „Běh údolím Orlice“ dorazilo poprvé přes 200 běžců, a to hned 230. V dalším roce celý den vytrvale pršelo a loni běželo závod těsně nad 200 závodníků. Letos pořadatelský Sokol Klášterec čekalo superpřekvapení. Na startu se hlásilo 260 běžců ve standardních kategoriích a 33 mrňat v kategorií minižactva, celkem tedy 293 startujících!

Tento prudký nárůst samozřejmě přinesl některé komplikace. Startovních čísel bylo dost, ale například chyběla místa na parkovištích, v kiosku nejenže obsluha nestíhala, ale postupně došly veškeré zásoby apod. Ale to vše byly jen drobné kazy na jinak krásné sportovní atmosféře vyšperkované dramatickými souboji na tratích, vynikajícími časy vítězů nebo opravdu početným polem závodníků. Vždyť na hromadném startu hlavních kategorií stálo 96 běžců, od Pardubic po Jeseník.

V žákovských kategoriích častěji než jindy byly k vidění souboje o medaile až do cíle. V šesti žákovských kategoriích rozhodla o umístění na stupních vítězů 1 nebo 2 vteřiny, přitom v mladších žácích byl o rok mladší Zdenda Kalous poražen o 0,1 sek. Matějem Költö a nejlepší mladší žákyně M. Burešová a S. Serbousková doběhly do cíle dokonce současně. V absolutním pořadí žen ukázala svou extratřídu Jana Matyášová z D. Dobrouče, když o 17 sek. porazila Annu Krátkou z SKP Hvězda Pardubice, o 48 sek. Janu Honsovou z Activity Lanškroun, ostatní závodnice pak zaostali o více než minutu, přestože byly o 20 i 30 let mladší než vítězka. Naopak v mužích rozhodlo mládí. Záveský (Iscarex Č. Třebová), Kovář (Jiskra Litomyšl) a Kučera (rovněž Iscarex) běželi prvá dvě kola spolu a získali jasný náskok, v posledním kole pak 21letý Záveský o čtvrt minuty utekl juniorovi Kovářovi i Kučerovi a lepším časem než loňský vítěz R. Hübl si doběhl pro vítězství. Uznání patří i veteránům, protože i jejich souboje skončily jen malými rozdíly, klobouk dolů pak před výkony matadorů M. Krupičky, J. a M. Krskových nebo nejstarších účastníků 74 letého J. Bielčíka z Lichkova a 77 letého V. Brádle ze Sokola Chuchelná.

Závody se konaly za ideálního podzimního počasí. Měly spád, za 90 minut byly odstartovány všechny kategorie, byly dramatické, sportovně hodnotné, přitom se obešly bez úrazů i bez protestů (tedy: s výjimkou jedné dámy - chatařky, které vadili závodníci na cestě).

Ještě nebyli vyhlášeni vítězové a už padaly návrhy na novinky pro příští rok. Připravíme se na 350 závodníků. Klobása a krkovice z udírny nebudou až na odpoledním fotbale, ale už po ránu. Posílíme obsluhu v kiosku. Nejzkušenější dámy budou mít svoji kategorií už v rozpise. Zkrátka, i na dalším ročníku bude něco nového. Běžci a běžkyně, již teď se můžete hlásit na 27. Běh údolím Orlice v roce 2015!