logo sokol

Nejbližší plánované akce

21 dub 2024 16:00
11 kvě 2024 18:00
Bažantova loutkářská družina (meotarové divadlo)

Modernizace sokolovny

Před třičtvrtě rokem jsem psal, že T. J. Sokol Klášterec n. Orl. získal dotaci na zateplení sokolovny a že provedení plánujeme na léto letošního roku. To abychom co nejméně omezili školní tělovýchovu a využívání sokolovny od podzimu do jara.
            Ale už loni proběhla v sokolovně řada stavebních akcí: byla položena nová podlaha na jevišti, zrekonstruovány odpady na WC a v bytě, opraveny a vyvložkovány komíny, vyměněn starý dřez v kuchyni, vypracován projekt a energetický audit zateplení a dle zákona provedeno výběrové řízení na dodavatele stavby.
            V květnu letošního roku byla akce "Sokolovna" zahájena. Nejdříve bylo nutné sokolovnu vystěhovat. Dvě květnové soboty vynášelo na 30 členů divadelní kulisy, židle, nábytek, oponu, nářadí, ale i staré harampádí, které se za desítky let nashromáždilo. Bylo odvezeno 9 traktorových vleků materiálu. Poté mohla nastoupit stavební firma. Děkujeme ŽIVĚ, a.s, za půjčení vleku a Obci Klášterec za prostory k uskladnění věcí.
            Co je všechno v plánu?
V rámci akce "Zateplení sokolovny" bude zhotovena nová podlaha na sále, která bude zahrnovat nový dřevěný povrch a pod nim tepelnou a vlhkostní izolaci, která dosud úplně chyběla. Dále bude provedena kompletní výměna oken a dveří. Dalším krokem bude nová fasadá pláště budovy s tepelněizolační vrstvou. V nejhorším stavu z celé budovy je zatékající střecha, jejíž rekonstrukce se ale bohužel pod akci "zateplení" už svým charakterem nevešla. Přesto výměnu střešní krytiny provedeme a eternitové šablony nahradí plech. Značný počet trámů ve střeše byl napaden dřevokazným hmyzem. Dnes již je hotova kompletní impregnace střešní konstrukce, když každý trám v celé budově byl obroušen a provedena nízko- nebo vysokotlaká impregnace. V neposlední řadě dojde v sokolovně k drobným úpravám, např. jinde budou schody do jídelny, zvětší se levé přísálí, v bytě se vybuduje WC, zavede se vodovod do baru atd.
            Novou sokolovnu sice mít nebudeme, ale skoro jako nová bude od října vypadat. Ovšem všechno něco stojí a samozřejmě ani znovicírování sokolovny se neobejde bez pořádného balíku peněz. K loňským pracím za více než 620 tisícům letos přibyde dalších asi 7 milionů korun.  Dotace na zateplení bude 4,6 mil. Kč. Dále nám velkou měrou pomůže Obec Klášterec,  což je logické, protože sokolovna je sportovním, kulturním a společenským centrem obce sloužící všem občanům Klášterce a okolí. Zhruba 200 tis. Kč investuje Sokol ze svých úspor z minulých let. Dalším zdrojem financí bude půjčka, kterou se Sokol rozhodl vzít a po dobu 12 let splácet: Vzorem byli staří sokolové, kteří se také nebáli zadlužit se při stavbě nové sokolovny. A stejně jako při stavbě nové sokolovny i my jsme se rozhodli požádat o pomoc širokou veřejnost. Proto vyhlašujeme veřejnou sbírku na Zateplení a modernizaci sokolovny! Dovolujeme si tímto požádat Vás všechny, kteří sokolovnu znáte dlouhé roky, ale i Vás, kteří jste se o ní právě dozvěděli, o jakýkoliv finanční příspěvek na naší, kláštereckou, sokolovnu. Speciálně pro tuto sbírku byl u Poštovní spořitelny otevřen účet číslo 270530810/0300. Na něj můžete od nynějška poukázat jakoukoliv částku, kterou jste ochotni věnovat, třeba i několikrát. je na Vás, jestli přispějete anonymně anebo do zprávy pro příjemce napíšete své jméno, abychom Vám mohli někdy poděkovat. Bude možné přispět i hotově do pokladniček, které budou umístěny v prodejně Konzumu v Klášterci a v prodejně paní Danielové u kostela a budeme je instalovat také na větších akcích pořádaných v Klášterci. Sbírka je zřízena dle zákona a povolena Krajským úřadem Pardubice. Věříme, že každý někdy v sokolovně cvičil, sportoval, byl na zábavě, na divadle nebo na schůzi či nějaké oslavě. A aby se mohlo v univerzálním využití sokolovny nadále pokračovat, bude každá koruna dobrá.  Zvláště když peníze budou třeba i v dalších letech; co možná nejdříve bude totiž nutno provést např. generálku elektroinstalace. A přitom všem Sokol potřebuje, aby mu také nějaké peníze zbyly na svou vlastní činnost, to jest na podporu sportu mládeže i dospělých.