logo sokol

Nejbližší plánované akce

21 dub 2024 16:00
11 kvě 2024 18:00
Bažantova loutkářská družina (meotarové divadlo)

První měsíc stavby - objeven základní kámen

Je to přesně měsíc, kdy bylo ukončeno běžné každodenní využívání sokolovny a do budovy se nastěhovali stavebníci z firmy Rekos Ševčík, s.r.o. Už před nimi, ještě za provozu, však pracovali na půdě pracovníci pana Hladkého ze Žamberka. Provedli důkladný zásah proti dřevokaznému hmyzu. Nejdříve zbrousili všechny trámy, které na půdě jsou, a potom podle míry poškození, provedli povrchovou nebo vysokotlakou impregnaci všech trámů a dřevěných prvků na půdě. Práce nezáviděníhodná, ale perfektně provedená! Červotoč nejméně na 50 let nemá šanci. K tomu ještě dvě poznámky: 1) půda je teď díky brigádníkům ze Sokola kompletně vyklizená a je radost na ní vylézt. 2) Profesionálové pan Hladký a další ocenili skvělou práci stavitelů sokolovny. Tak kvalitně vymyšlená a provedená konstrukce střechy se prý vidí málokdy.
            A co bylo za poslední měsíc provedeno?......
Nejdříve se vytrhali parkety, pod nimi prkna a trámky. Nic z toho neskončilo v odpadu, ale díky brigádníkům pod vedením Franty Faltuse a Tondy Mlynáře máme zásobu palivového dřeva na 3 roky. Pak dovnitř  sokolovny najeli bagry a vybagrovali snad 100 kubíků hlíny a kamení. Nyní už je položen podklad z kameniva, na něm jemný štěrk a podkladní beton. Přitom byla zasypána jáma, v které doposud vedli schody ze sálu do jídelny, a zazděn přiléhající vchod. Staré schody máme tedy zlikvidovány, ale nové se teprve projektují.
            Dále byla zahájena výměna oken. Nyní už máme 1/3 oken nových. Oko si bude muset zvyknout na větší plochy skla neboli chybějící podélné i svislé příčky, ale v současné době je to běžné. Oko si bude muset zvyknout i na chybějící kámen v podezdívce. Ten bude totiž kvůli zateplení zakryt polystyrénovými deskami. Nyní je kámen očištěn, vyspravují se drolící se spáry a připravuje se podklad pro zateplovací desky. Ty mají být zasunuty 30 cm pod povrch země. Jenže objevila se komplikace: Na jižní straně základy až o 15 cm přesahují zeď, na západní straně naopak je základ proveden jak položením kamene a stavebního odpadu, bez betonu. S tím projekt nepočítal. Bude nutné provést injektáž základů a pak teprve pokračovat v zateplování. Při odkrývání zeminy se neočekávaně objevil základní kámen stavby sokolovny. Je na něm vyrytý datum zahájení stavby.
            V pondělí 22. 6. byla podepsána smlouva o výměně střešní krytiny a již druhý den k této práci nastoupila firma Trogast, s.r.o. Písečná. Střecha, resp. její krytina, byla ve velmi špatném stavu. Část byla během posledních 20 let vyměněna, ale většina eternitových šablon pamatovala začátky sokolovny. Důkazem špatného stavu byly loužičky vody na jevišti po delším dešti a „mapy“ na stropě. Překvapivé proto je, že pod dosud sejmutou krytinou jsou většinou zdravá prkna, nutnost výměny bude menší než jsme čekali. Nutno velmi poděkovat ing. Václavu Fiedlerovi, který veškeré řezivo na opravu střechy věnoval zdarma. Mecenáš, který se inspiroval předky při stavbě sokolovny a kterému za to patří velké díky.
            Za první měsíc je tedy práce hotovo dost. Ale času není nazbyt, již 1.10. by se v sokolovně mělo cvičit!
            Fotky základního kamene a stavby sokolovny najdete ve fotogalerií.